Každý čajový šálek se tě týká

„Prázdnota znamená ‚naprosto vše‘. Každá brambora, ať je jakkoli malá, s tebou souvisí. Každý čajový šálek se tě týká. Skutečná prázdnota je prázdnota, kterou nelze ani nazvat „prázdnotou“. Když mluvíš o nebi, vtěsnáváš ho do určitého rámce. Pravý je Bůh, který na Boha zapomněl a který dokonce přestal být Bohem. Bůh nemá jméno. Ale my ho prožíváme v každém okamžiku.“

– Kódó Sawaki, Tobě

„Jak se dá využít buddhistické učení o ne-já využít v terapii?“ Povídáme si s Míšou pod jabloněmi na konci několikadenního meditační ústraní. Pohupujícími se listy pronikají paprsky světla. Z nedaleké ohrady se ozývají bečící ovce. Co je já?

Tak se to snažíme nějak poskládat. Teď tady sedíme, vnímáme světlo, dotek se zemí a s lavičkou, objevují se pocity, vyvstávají myšlenky, jako třeba právě ta otázka: Co je já? Tomu bychom mohli spolu s psychologií říkat prožívané já. K prožívanému já se blížíme otázkami: Co teď cítíš? Co se děje právě teď? Čeho si teď všímáš? Prožívané já se neustále mění, plyne, proměňuje se. Na chvíli mou pozornost přitáhnou bečící ovce, pak si všimnu prolétající včely, pak zase oblaků na modré obloze. A moje pozornost bezděčně přechází od jednoho k druhému, přicházejí také nejrůznější pocity. Stín pod korunami stromů, který byl příjemný začíná být trochu studit. Vyvstávají myšlenky, zase mizí a přicházejí další. A tak se to, co prožíváme okamžik za okamžikem proměňuje.

Prožívaná přítomnost v meditaci nebo v terapii může být nesmírně osvobozující a úlevná, protože často nabourává ztuhlost a strnulost toho, čemu se v psychologii říká narativní já. Tedy já jako příběh, já jako představa. Narativní já vystupuje do popředí například, když se představujeme nebo když vyplňujeme osobnostní test. Na škále od jedné do pěti odpovězte na otázky: „Umím se vcítit do pocitů druhých a mám pochopení pro jejich problémy… Spíše mě zajímá celkový výsledek, než konkrétní detaily a fakta, která k výsledku vedou.“

Narativní já většinu z nás velmi zaměstnává. Zejména v okamžicích, kdy cítíme ohrožení nebo nejistotu. Naše mysl se často točí kolem otázky: Jsem dost? Obracení pozornosti k prožívané přítomnosti pomáhá vystupovat z často velmi omezujících nebo negativních představ o sobě, dotýkat se života, který plyne okamžik za okamžikem, ale také si více uvědomovat své skutečné pocity a potřeby. Díky tomu je pak také možné skutečně zpracovávat různá emoční zranění, a díky tomu zase i proměňovat to, jak sami sebe vnímáme a jak sami sobě rozumíme.

A tak dál sedíme pod jabloněmi, v bdělé přítomnosti spíše než ztracení v myšlenkách. Ostatně tu bdělou přítomnost, ze které je relativně snadné rozpoznávat myšlenky jako myšlenky, a tedy i jakékoli myšlenky, které se týkají já, rozpoznávat jen jako pomíjivé myšlenky, jsme teď několik dní prohlubovali.

A právě tady je ještě třetí odpověď na otázku: Co je já, když necháme stranou vše to, co se proměňuje, střídá, vyvstává a zase mizí? Co zůstane? Prosté bdělé vědomí. Vědomí, které jenom je, které předchází myšlenkám a prožitkům. Vědomí, které nekonceptuálně ví, že se objevují myšlenky, že se objevují zvuky… Vědomí prosté nějakého já, není to „moje“ vědomí. Vědomí, které je neomezeně prostorné, nemá žádný střed ani okraj. Vědomí, které je tu neustále. Vědomí, v jehož prostoru samotném vyvstávají myšlenky a pocity, ve kterých se dokážeme úplně ztratit a nebýt pak bdělí ani přítomní. Vědomí, které je zároveň od toho všeho odděleno. Pak je možné se ptát: Je mé vědomí bolesti samo o sobě bolestivé? Je mé vědomí zmatku samo o sobě zmatené?

Díky tomu se můžeme více a více dotýkat vnitřní svobody a zároveň také jasněji nahlížet, jak naše konceptuální mysl utváří naše vnímání prostřednictvím svých rozlišujících pojmů. Když se však mysl utiší, když ji jasně nahlédneme, dotkneme se bdělého vědomí, ve kterém jakékoli rozlišení na já a druzí mizí, ve kterém se dotýkáme neuchopitelné prázdnoty, která je plností otevřených možností. Naše vědomí já se tak může významně proměnit, když se zahlcená mysl stále více a více osvobozuje od svých navyklých reakcí a představ, včetně představ o jakémkoli já. Pak možná, řeřeno slovy zenového mistra Kódóa Sawakiho: „Objevíš sám sebe ve svém protějšku. Objevíš sám sebe ve všech věcech, v šálku čaje i v dřevěných sandálech.“

(článek vyšel v časopise Psychologie dnes, v čísle 11/2024)

K obrazu Božímu

Procházel jsem zarostlou zahradou, až jsem došel k zahradnímu domku. Když jsem vešel dovnitř spatřil jsem na stole malou sošku. Byl jsem to já, seděl jsem v meditaci, na sobě jsem měl purpurové rouchu. Byla to soška tak akorát do dlaně, a tak jsem si ji do dlaně také vzal a dlouze prohlížel. Byla krásná. V těle jsem vnímal příjemné teplo, jako kdyby se rozšiřovalo, vděčností a radostí, jako kdyby se srdce otevíralo. Pak do domku vešel Dalajláma. Díval se na sošku, díval se na mě. Naše oči zářily, smáli jsme se. Já jako malý buddha, on jako velký…

*

Obraz zahradního domku, který se kdysi objevil během jedné vedené imaginace, se stal důležitou součástí mé vnitřní krajiny. Šlo o imaginaci z knížky Anthonyho de Mella Sádhana, Cesta k Bohu, o imaginaci, kterou často provázíme na stejnojmenném kurzu v Kolínském klášteře. Ostatně klidně se můžete na část této vnitřní cesty sami vydat a nechat se vést de Mellovými pozváními:

„Jednomu sochaři byl svěřen úkol vytvořit vaši sochu. Socha je hotova a vy jdete do jeho ateliéru, abyste si ji prohlédli, než se objeví na veřejnosti. Sochař vám dává klíč od místnosti…

Otevíráte dveře. V místnosti je tma. Tam uprostřed je vaše socha zakrytá suknem… Přistupujete k ní a stahujete sukno…

Pak poodstoupíte a díváte se. Jaký je váš první dojem?… Máte radost, nebo jste nespokojení?… Všímejte si na soše všech podrobností… Jak je velká… Z jakého je materiálu… Obejděte ji… Dívejte se na ni z různých úhlů… Prohlédněte si ji z dálky, pak přistupte blíž a podívejte se na detaily… Dotkněte se jí všimněte si, je-li drsná nebo hladká studená či teplá na dotek. Které části se vám líbí?… Které se vám nelíbí?…

Povězte své soše něco… Co odpovídá? A co zas říkáte vy? Povídejte si, dokud vy či socha máte co říci…

Teď se staňte sochou… Jaké to je, být sochou?… Jak jako socha žijete?…“

Když touto imaginací skupinu provázíme, obrazy a s nimi spojené emoce a vhledy jsou často velmi rozmanité. Někdy sochy představují upozaděné části nás samotných, které potřebují pozornost a péči, protože v sobě skrývají něco velmi cenného a podstatného. Jindy zobrazují nečekané kvality a schopnosti, které jsme nevěřili, že máme. A tak zatímco účastníci nezřídka snímají sukno ze sochy s obavou, co strašlivého spatří, často bývají překvapeni pozitivním obrazem, se kterým se potkají a který pro ně někdy není úplně snadné přijmout.

*

„Když se rozhlédnete a podíváte se na lidi kolem sebe, spatříte Boha… spatříte různé obrazy Boha… a vy jste také jedním z nich…“, říkám někdy po tomto cvičení jako komentář k verši z první kapitoly Bible: „Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, stvořil ho k obrazu Božímu.“ Obvykle následují plaché, váhavé, nepřítomné nebo dokonce vyděšené pohledy.

Připustit si, že bychom v jádru mohli být dobří, někdy vyžaduje odvážný skok víry, jindy pohled druhého člověka, které to dobré v nás zahlédne, a ještě jindy působivý vnitřní obraz, který překračuje naše obvyklé představy. To samozřejmě neznamená, že bychom byli hotoví a již na sobě nemuseli pracovat. Naopak, je potřeba odkládat ty různé vrstvy, které dobré jádro překrývají. Celá ta práce však nemusí vycházet z pocitu nedostatečnosti, nýbrž z místa, kde jsme zdraví, celiství a úplní. A může se dít v důvěře, že ať se děje cokoli, nemůže nás to připravit o to dobré jádro, ve kterém jsme hluboce a bezpodmínečně přijatí. Vždyť i sám de Mello jasně píše: „Neexistuje pro vás žádná skutečnost, jež by byla Bohu bližší než vy sami. Neprožijete nic bližšího Bohu než sebe… Bůh je sám základ mého bytí, já mého já, a nemohu do sebe sestoupit hlouběji, pokud se s ním nespojím.“

(článek vyšel v časopise Psychologie dnes, v čísle 10/2024)