Hravě
Hravý kurz o hravosti
Spontaneita, flow, lehkost, radost

 

Kdy jste naposledy zvládli nějakou situaci hravě?
„Hravě“ nemusí znamenat jen snadno. Může to být i náročné a zároveň zajímavé a objevné. A to dokonce i tehdy, když se vám nepodaří dosáhnout vašeho cíle.

Co všechno nám hravost může do života přinést?

  • radost a uvolnění
  • porozumění a blízkost s druhými lidmi
  • oživení tvořivost
  • sebepoznání (Na co si troufnu? Kde jsou mé hranice?)
  • více všímavosti (mindfulness) a laskavosti
  • více se odvázat a užívat si hru s dětmi  
  • a spoustu dalších věcí 🙂

Hravost, kreativita a učení

Mláďata všech savců si hrají. Díky hře se v mozku rozvíjejí centra, která nám pomáhají učit se,  zvládat emoce a vytvářet sociální a kulturní vazby. Díky hravosti dokážeme také rozvíjet svoji tvořivost – objevovat nové, nečekané a originální možnosti.

Schopnost, žít hravě, máme i v dospělosti. Má to ale jeden háček!
Ta pravá radost ze hry, tvořivost a učení začíná, když nelpíme na výsledku, když si dovolíme dělat chibi a nebýt dokonalí. Když prostě jen bez předsudků zkoumáme různé možnosti, učíme se z „failů“ a zároveň navzájem respektujeme své limity.

Naopak, pokud se místo hraní zaměříme na výsledek, abychom nad někým vyhráli, dosáhli vysokého skóre apod., tak se aktivují systémy zaměřené na výkon a soutěživost. Tyto systému přirozeně zvyšují hladinu stresu – to může mít za krátkodobě za následek příjemné pocity euforie pokud vyhráváme, ale často také dlouhodobé a někdy celoživotní obavy ze selhání, odmítnutí, prohry a srovnávání s „úspěšnějšími“ lidmi.

o čem to bude?

Rádi bychom Vám nabídli možnost hrát si spolu s ostatními a společně zkoumat, kde ve Vašem životě hravost chybí a jak si ji začít znovu užívat.

Jaké typy hravosti si budeme užívat? Většinou si budeme hrát ve skupině a zapojíme tělo i mysl. Půjde nám o to, něco společně vytvořit a ne vyhrát nad druhými. (Ne, nebudeme hrát šachy, karty ani fotbal.) Občas budeme pracovat ve dvojicích a někdy i sami se sebou. Inspirace čerpáme z intuitivní pedagogiky, divadelní a kontaktní improvizace, všímavých her a ze života ) Kromě hraní věnujeme dostatek času také sdílení, otázkám a vzájemné inspiraci.

Vše bude dobrovolné, takže když se někdy nebudete chtít připojit, bude to úplně v pořádku. Součástí hravosti je i schopnost pečovat o své hranice.

Hravě
Jak objevit v životě více radosti,
odvahy, tvořivosti a laskavosti

6 dopoledních setkání v Praze
od 23. května do 27. června 2023
od 9 do 11.30

Kde: Centrum Lotus, Dlouhá 2, kousek od Staroměstského náměstí

Lektoři: Honza Burian a Šimon Grimmich

Cena: 3600 Kč (2600 Kč pro studenty, důchodce, matky samoživitelky a nezaměstnané, pokud tuto slevu skutečně potřebujete a plná cena by pro vás byla překážkou v účasti, dobře to prosím zvažte).

O nás

Honza Burian

Hravosti mne teď učí hlavně můj dvouletý syn. Všímám si, jak často si nedokážu hru s ním užít, protože myslím na něco jiného, koukám do mobilu nebo jen tak zevluji. Uniká mi příležitost plně si prožít přítomnost s nespoutaným zdrojem energie, který neustále s úžasem objevuje, jaké bohatství nám život nabízí.

… sbírám odvahu, abych si připustil nedostatky a dokázal je ocenit jako příležitost k růstu. Protože lotosy rostou z bahna. Učím se zůstat s tím, co se děje právě teď. Dotýkat se toho, co je tak nepříjemné, že před tím uhýbám … a pouštět to, co je tak příjemné, že na tom ulpívám.

Šimon Grimmich 

Mám prostě rád ty chvíle, kdy jsem plně tady a teď, a rád na této cestě doprovázím druhé. Jsem učitelem mindfulness (všímavosti), absolvoval jsem oficiální výcvik pro učitele MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) a také výcvik MBCL (Mindfulness-Base Compassionate Living)   v Německu, který pořádá Institut für Achtsamkeit. Vedle 8 týdenních kurzů a pobytů pořádám meditační pobyty a kurzy také v Kolínském klášteře (spolu s Petrem Vacíkem) nebo ve spolupráci s Českou křesťanskou akademií. Pracuji rovněž jako překladatel, nejraději se věnuji překladům poezie. A poezii také píši, můžete se podívat na moji sbírku Zámlčí.

Rád zachycuji ty prchavé (nebo snad věčné?) okamžiky krásy. Fascinuje mě vztah mezi poezií, přítomností a všímavostí.

Přihlásit se na kurz „Hravě“

2 + 15 =