žít srdcem
kurz zvládání emocí,
rozvíjení laskavosti a soucitu

8 týdenní navazující kurz

Aktualizace 15. března:
 
Vzhledem k tomu, že by za současné situace bylo nezodpovědné fyzickou účastní na kurzu zbytečně ohrožovat sebe nebo naše blízké, proběhne kurz v online podobě:
 
* Kurz bude probíhat přes aplikaci ZOOM (https://zoom.us/, aplikace je bezplatná a je možné ji naistalovat na počítač nebo na mobil), která umožňuje pořádat skupinové video hovory, to by nám umožnilo společně probrat důležitá témata spojená s cvičením, rozvíjet mindfulness a sdílet naše zkušenosti. Nejdůležitější je stejně vlastní praxe mimo setkání, tedy by nám tato forma umožnila absolvovat kurz celkem plnohodnotně. Pokud byste potřebovali technickou asistenci s instalací ZOOMu, dejte mi vědět, po telefonu bych vás navigoval 😉
 
* Součástí kurzu je i celodenní setkání 9. května, to nemá moc smysl dělat online, takže to bychom uskutečnili fyzicky (buď 9. května, pokud by situace byla příznivá, nebo někdy později, o to bych vás nerad připravil 😉 ).
 
* Vzhledem k tomu, že by kurz probíhal online, by byl za sníženou cenu (se slevou 30 % oproti běžné ceně), tj. za 3780 Kč (ve slevě pro studenty atd. za 2520 Kč).

Nedaří se vám zklidnit mysl a máte roztěkanou pozornost? Trápí vás nepříjemné a sebekritické myšlenky? Chtěli byste se na chvíli zastavit a vrátit se k sobě?

8-týdenní kurz meditace a mindfulness

od 26. března do 21. května 2020, od 19:30 do 21:45
14. května se setkání nekoná, celodenní setkání v sobotu 9. května od 10.00 do 16.00 (pokud by vám nevyhovoval termín, je možné celodenní setkání absolvovat v rámci jiného běhu kurzu)


Struktura a obsah kurzu plně vychází z MBCL programu (Mindfulness Based Compassionate Living).
Místo: Rybalka, Rybalkova 55, Praha 10, Vršovice, 5 minut od stanice tramvaje č. 22 Krymská.

 • 8 čtvrtečních večerů od 19.30 do 21.45
 • 1 celodenní všímavé setkání v sobotu 9. května
 • Tištěné materiály k teorii a všem cvičením
 • Audio nahrávky vedených meditací a cvičení všímavosti
 • Podporu během celé doby kurzu

Kurz je vynikající příležitostí k tomu se zastavit, vrátit se k sobě a najít v sobě nové zdroje radosti a smyslu.

Laskavost, vstřícnost, přátelský, přijímající a podporující postoj k sobě je důležitým předpokladem zdravého a plného rozvoje naší osobnosti a nezbytným předpokladem k tomu, abychom doopravdy mohli mít rádi i druhé .

Dobrá zpráva je, že přátelský a laskavý postoj je schopnost, kterou je možné se učit, rozvíjet a prohlubovat.

Místo toho, abychom sami sebe odsuzovali nebo kritizovali na své nedostatky, můžeme být k sobě laskavější a mít pro sebe více pochopení. Konečně, kdo říká, že musíme být dokonalí?

Během kurzu se naučíte:

 • Jak na sebe nebýt tolik přísní
 • Jak zvládat náročné emocí s větší lehkostí
 • Jak se s odvahou a důvěrou setkávat s vlastními pocity a emocemi
 • Jak sami sebe motivovat spíše povzbuzením než sebekritikou
 • Jak transformovat náročné vztahy
 • Jak cvičit všímavost a laskavost doma a v běžném životě
 • Jak se v sobě cítit v bezpečí
 • Jak se stát svým nejlepším učitelem

O kurzu

Kurz spojuje schopnost všímavosti (mindfulness) a laskavosti k sobě, díky čemuž poskytuje výborný nástroj, jak lépe rozvíjet zvládat náročné emoce a nepříjemné myšlenky. Všímavost představuje první krok – schopnost věnovat pozornost s otevřeností a zvědavostí našim nepříjemným myšlenkám a náročným pocitům (jako je pocit nedostatečnosti, smutek, zlost, zmatek). Laskavost spočívá v tom odpovídat na tyto nepříjemné myšlenky a pocity se vstřícností, soucitem a pochopením, abychom tak sami sebe mohli uklidnit, utěšit a podpořit v okamžicích, kdy je nám těžko.

Výzkumy ukazují, že laskavost k sobě významně podporuje duševní pohodu, pocit spokojenosti a štěstí, zmírňuje úzkostné a depresivní nálady, a může rovněž pomáhat v udržování zdravých návyků. Jsme-li všímaví a laskaví k sobě, povede to k větší lehkosti a pohodě v našem každodenním životě.

Pokud se nemůžete zúčastnit všech setkání, nevadí to. Po každém setkání vám pošlu informace o proběhlém setkání, popis jednotlivých cvičení, odkazy na audionahrávky a taky si krátce zavoláme, abychom zůstávali v kontaktu a mohli společně probrat otázky nebo hledat cety, jak pokračovat v praxi.

Po dobu kurzu, jakož i po jeho skončení, jsem vám k dispozici pro případné konzultace.

Cena

1. Základní cena: 5.400 Kč.

2. Snížená cena: 3.600 Kč
Pro studenty, důchodce a matky samoživitelky… Sleva je určena těm, kterým by běžná cena kurzu zabránila v účasti. Dobře zvažte, zda slevu potřebujete. Důvěřuji Vašemu rozhodnutí! Pokud váháte, napište mi. 
Pokud je to potřeba, je možné platbu také rozložit do více částí, a část např. zaplatit až během kurzu. V takovém případě mi napište.

3. Stipendium: rozhodněte se, kolik za kurz můžete zaplatit
Chci, aby kurzy byly dostupné všem a cena nebyla překážkou v účasti. Pokud byste se chtěli kurzu zúčastnit, ale z finančních důvodů si to nemůžete dovolit, nabízím možnost požádat o stipendium:  sami si určíte částku, kterou za kurz můžete zaplatit. Důvěřuji vám, že si určíte takovou částku, která bude pro vás dostupná a zároveň vyjádří vaši motivaci a zájem zúčastnit se tohoto kurzu. Pokud chcete požádat o stipendium, vyplňte prosím formulář přihlášky níže a do poznámky uveďte:
  1. proč se o stipendium ucházíte
  2. jaké jsou vaše 3 hlavní motivace zúčastnit se tohoto kurzu a
  3. jakou částku chcete zaplatit

 

„Kurz byl velmi inspirativní a uklidňující. Když do kurzu více dáte, násobně více z něj také dostanete. Jak kurz probíhá uvnitř každého z nás samozřejmě do velké míry závisí na každém z nás 🙂 Každopádně Šimon je v tomto ohledu dobrý udavatel směru, nebo možná spíše inspirace a námětů k zamyšlení, k jiným úhlům pohledu. Během kurzu si vyzkoušíte několik typů meditací, zjistíte, která Vám vyhovuje více nebo méně, pozorujete posuny ve vnímaní a vše můžete sdílet s ostatními. Líbílo se mi, že Šimon však ke sdílení nikoho nenutil. Skvělé jsou také další inspirativní materiály, cvičení a audia, která dostáváte postupně k dispozici a která vám pomohou s praxí přes týden. Kurz bych doporučila, ale také bych doporučila věnovat se více než já i úkolům během týdne. A rozhodně nevynechejte celodenní mindfullness setkání :)“

Jana H.

Šimon má dar vám přiblížit lehkosti bytí. Tomu nelze říci ne 🙂

Klára J.

„Krásný kurz, ukázal mi nový způsob prožívání času a vnímání dění kolem mne.“

Karel Harant

„Byl to to čas, který jsem měla jen pro sebe. Čas, kdy jsem se mohla zastavit, zpomalit, setkat se sebou. Díky kurzu jsem získala dovednosti, které si přenáším do svého života. Umění udělat si chvilku klidu a vidět věci pozitivně. Děkuji!

Renča Trčková

„Všímavost. Až s tímhle kurzem jsem si uvědomila, jak moc nevidíme svět, ve kterém žijeme. A jak jednoduché vlastně je být přítomná. Díky!“

Bára F.

„Skvělý kurz, který mě naučil základní praktiky všímavé meditace a hlavně mě vytrénoval v drobných každodenních ‚všímavých‘ návycích, z nichž mnohé díky němu dělám už téměř automaticky, což osobně považuji asi za největší přínos a životní změnu. Kurz se nedá pasivně konzumovat, vyžaduje dost vlastní iniciativy a domácího cvičení a rozhodně bych doporučila si to pokud možno naplánovat tak, abyste v jeho období nebyli příliš vytížení.“

Anna N. V.

Mgr. Šimon Grimmich
simon.grimmich@gmail.com
tel.: 606 131 265

„Instructions for living a life
Pay attention.
Be astonished.
Tell about it.“

Mary Oliver

Šimon Grimmich

Mám prostě rád ty chvíle, kdy jsem plně tady a teď.

Jsem učitelem mindfulness (všímavosti), absolvoval jsem oficiální výcvik pro učitele MBSR (mindfulness based stress reduction) v Německu, který pořádá Institut für Achtsamkeit (2018).

Od roku 2008 působím Prázdninové škole Lipnici, kde jako instruktor připravuji kurzy zaměřené na rozvoj tvořivosti (především kurz Tribo), hledání vlastní cesty a kurz pracující s koncepcí cesty hrdiny.

Pracuji rovněž jako překladatel, nejraději se věnuji překladům poezie. A poezii také píši, můžete se podívat na moji sbírku Zámlčí. Rád zachycuji ty prchavé (nebo snad věčné?) okamžiky krásy. Fascinuje mě vztah mezi poezií, přítomností a všímavostí.

Vystudoval jsem filosofii a religionistiku na FF UK v Praze, kde jsem se ve své magisterské práci zabýval fenomenologií pozornosti a kde dále pokračuji jako doktorand a věnuji se zkoumání zenové meditaci v rámci křesťanství.

Zkušenosti

Meditaci se věnuji od roku 2009. Od té doby jsem absolvoval řadu týdenních meditačních pobytů v Čechách, v Německu, ve Francii a v Indii, a pár měsíčních meditačních ústranní, ať už šlo o zen, vipassanu nebo kontemplaci. Od roku 2016 meditaci také učím např. lektory a účastníky kurzů Prázdninové školy, středoškoláky, spolu s kamarádem Honzou Burianem během Večerů v přítomnosti v buddhistickém centru Lotus, v rámci otevřených workshopů mindfulness ve Skautském institutu anebo v rámci večerů a víkendů zaměřených na tvořivost a plné prožívání přítomnosti Tribalka. Rovněž jsem připravil Průvodce po přítomnosti, ve kterém naleznete teorii týkající se všímavosti a zároveň řadu praktických cvičení a inspirativních textů.

Přihlásit se na kurz žít SRDCEM

9 + 13 =